Apartmán Meduňková

Zlín

Zajímá vás, co všechno Baťa ve Zlíně vybudoval? Chcete jít v jeho šlépějích a projít si tovární areál či obytné čtvrti, ve kterých žili jeho zaměstnanci? Pak se vydejte na procházku po městě.

Obuvnický podnik založili ve Zlíně sourozenci Baťovi v roce 1894. Příznivě se rozvíjel a brzy se díky němu začal urychlovat také rozvoj celého města. Starobylé město řemeslníků a obchodníků se přetvářelo do podoby důležitého průmyslového střediska.

Spolu s expanzí firmy se měnil také Zlín, zvláště poté, kdy se Tomáš Baťa stal r. 1923 starostou města. Firma vybudovala ve městě obchodní domy, hotel, kino, velkou nemocnici, školní budovy, vědecké budovy, filmové ateliery i tisíce nových bytů. Počet obyvatel prudce stoupal: od 4 678 v r. 1921, 21 582 v r. 1930, 37 342 v r. 1937 až k současným cca 75 000. Horečná stavební aktivita přetvořila Zlín do podoby supermoderního průmyslového města. Nestavělo se živelně, ale podle moderních urbanistických koncepcí. Působením významných architektů (J. Kotěra, F. L. Gahura, V. Karfík, M. Lorenc) získal Zlín evropsky ojedinělý charakter funkcionalistického města, který nemá jinde v Evropě obdoby.

Jedním z vrcholných děl moderní československé konstruktivistické architektury mezi dvěma válkami je administrativní budova firmy Baťa. Tato šestnáctietážová, sedmdesát sedm a půl metru vysoká budova byla před válkou nejvyšším objektem v Československu a dodnes tvoří hlavní dominantu města. Kvalitní architektuře zůstal Zlín věrný i po sametové revoluci, takže do centra Zlína byly citlivě implantovány stavby slavné rodačky Ing. Arch. Evy Jiřičné. Její Kongresové centrum z roku 2010 má pověst budovy s nejlepší akustikou v České republice.

Mezi kulturní akce ve městě lze zařadit mezinárodní Zlín Film Festival, který se koná každoročně na přelomu května a června. K vidění je zde mnoho filmů z celého světa, spoustu domácích i zahraničních hostů a bohatý doprovodný program. Dále se v srpnu ve Zlíně každý rok koná Barum Czech Rally Zlín, která patří k největším motoristickým akcím v ČR. Pokud se ve městě zrovna nic většího nekoná, můžete si prostě jen dopřát návštěvu např. nějakého koncertu nebo výstavy. Zlín kulturně žije a téměř každý měsíc by se zde našlo něco k vidění.