Apartmán Meduňková

Velké Bílovice

Velké Bílovice jsou největší vinařskou obcí v České republice. Rozloha vinic v katastrálním území činí více jak 700 ha, na které hospodaří přes tisíc vinařů. Svá vína vyrábějí a uchovávají ve vinných sklepech, tvořících jakési samostatné vinařské městečko, kde budete místními vinaři přívětivě uvítáni.

Město nabízí ideální podmínky pro turistiku a cykloturistiku. Cyklistům nabízí menší i větší okruhy pro cyklistické výlety. Mohou si vybrat z nabídky podle vlastní chuti, např. jednodenní výlet sady a vinicemi po Velkopavlovické vinařské stezce nebo 242 km dlouhou trasu po červeně značené Moravské vinné stezce od svahů Bílých Karpat na východě až po národní park Podyjí na západě. Blízko je i Lednicko-valtický areál zapsaný v UNESCU a neméně půvabná Pálava viditelná z dalekého okolí. Naučná vinařská cyklotrasa Velkých Bílovic má délku 5 km. Vede okolo našeho sklepu, dále mezi vinicemi a vinnými sklepy. Je lemována drobnými stavbami (altánky, boží muka atd.). Z velké části kopíruje Velkopavlovickou vinařskou stezku a vede okolo kopce Hradišťku, na kterém je zdaleka vidět kaplička, která se objevuje v téměř každém filmu o vinařích.

Velké Bílovice jsou městem se stále živou lidovou kulturou. Pestrá nabídka akcí vyrůstá z bohaté tradice i z tvořivosti a aktivity místních obyvatel. Slavnosti ve Velkých Bílovicích jsou spojené s vínem, s místním krojem, a především s hudbou. I tím je město zajímavé a jedinečné.

Vůbec největší lidová slavnost ve Velkých Bílovicích jsou hody. Začínají vždy první neděli po svátku Narození Panny Marie (8. září), patronky místního kostela, a pokračují až do úterý. V sobotu před hody se ručně staví hodová májka. Další tři dny naplní obec přes 60 krojovaných párů, což je množství jinde nevídané.